Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najem mieszkań mniej opłacalny

25 stycznia 2023 | Rachunkowość | Krzysztof Wiesław Żukowski

Najem mieszkania można rozliczać w działalności gospodarczej, jednak już bez amortyzacji.

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzono zmiany polegające na tym, że od tego roku nie można już zaliczać w koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych związanych z wynajmem mieszkań. Zgodnie z treścią art.22c pkt 2 ustawy o PIT amortyzacji nie podlegają budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy zwane środkami trwałymi.

PRZYKŁAD

Amortyzacja mieszkania nie jest kosztem

Zamierzam kupić mieszkanie na rynku wtórnym, które będę wynajmował w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy muszę zgłosić urzędowi skarbowemu wybór formy opodatkowania i czy wydatki na remont mogę w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Po nowelizacji przepisów przedsiębiorcy powinni ostrożnie podchodzić do wydatków związanych z wynajęciem mieszkania. Nie każdy wydatek na remont może stanowić koszt uzyskania przychodu najemcy ponieważ w niektórych przypadkach może on podwyższać wartość początkową wynajmowanego mieszkania. Według art. 22g ust. 17 ustawy o PIT, jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12479

Wydanie: 12479

Spis treści
Zamów abonament