Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niemcy wciąż myślą

25 stycznia 2023 | Świat | Jędrzej Bielecki
Nasze stanowisko się nie zmieniło – mówił niemiecki minister obrony Boris Pistorius (z prawej) na wtorkowej konferencji w Berlinie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem
autor zdjęcia: Tobias SCHWARZ / AFP
źródło: Rzeczpospolita
Nasze stanowisko się nie zmieniło – mówił niemiecki minister obrony Boris Pistorius (z prawej) na wtorkowej konferencji w Berlinie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem

Polska wystąpiła do Niemiec o zgodę na przekazanie Ukrainie leopardów. Berlin obiecuje szybką odpowiedź.

To jest znaczące złagodzenie stanowiska Warszawy wobec zachodniego sąsiada. Pod koniec zeszłego tygodnia Mateusz Morawiecki groził, że wbrew zasadom panującym w handlu bronią nasz kraj dostarczy Ukraińcom zachodnie czołgi bez zgody Berlina. W poniedziałek szef rządu zmienił zdanie. Jednak podkreślił, że prośba o niemiecką zgodę ma „znaczenie drugorzędne”. Ale we wtorek rano wiadomość na Twitterze zamieszczona przez szefa MON Mariusza Błaszczaka została napisana w innym tonie.

„Niemcy otrzymali już nasz wniosek o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Apeluję także do strony niemieckiej o przyłączenie się do koalicji państw wspierających Ukrainę czołgami Leopard 2. To nasza wspólna sprawa, bo chodzi o bezpieczeństwo całej Europy!” – napisał Błaszczak.

Decyduje kanclerz

Z naszych informacji wynika, że samotna szarża Polski była do zaakceptowania w Waszyngtonie,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12479

Wydanie: 12479

Spis treści
Zamów abonament