Jak rozliczyć ryczałt od dochodów spółek
Ryczałt od dochodów spółek jest fakultatywną opcją opodatkowania dla podatników CIT, wzorowaną na modelu obowiązującym w Estonii, stąd potocznie nosi on również miano tzw. estońskiego CIT.
Ten sposób opodatkowania, alternatywny w stosunku do klasycznego podatku dochodowego od osób prawnych, łączy podstawę opodatkowania z kategoriami prawa bilansowego (jest to podatek od dystrybucji zysków, płatny od kwoty przenoszonej poza biznes, np. w formie dywidendy). Zasady opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek stanowią odejście od dotychczasowych form rozliczania podatku dochodowego. Wybór tego modelu oznacza przystąpienie do systemu opartego na nowych zasadach opodatkowania, w istotny sposób różniących się od reguł podstawowych.
Zgodnie z art. 28d ust. 1 ustawy o CIT, na podatniku opodatkowanym ryczałtem od dochodów spółek ciąży obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sporządzania sprawozdań finansowychw sposób zapewniający prawidłowe określenie:
∑ wysokości zysku (straty) netto, podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku,
∑ kwoty zysków niepodzielonych i kwoty zysków podzielonych odniesione na kapitały, wypracowanych w latach opodatkowania ryczałtem,
∑ kwoty niepokrytych strat poniesionych w latach opodatkowania ryczałtem.
Rok podatkowy
Rokiem podatkowym podatnika opodatkowanego ryczałtem jest rok obrotowy w rozumieniu przepisów o rachunkowości.
Jeżeli podatnik dokonał wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta