Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sama informacja wystarczy tylko przy przyznanym świadczeniu

25 stycznia 2023 | Administracja – Orzecznictwo | Aleksandra Tarka

Odmowa przyznania dodatku osłonowego w części objętej wnioskiem musi mieć formę decyzji administracyjnej.

Administracja publiczna powinna działać na podstawie i w granicach prawa. Jednak przepisy nie zawsze są jasne, a to, jak powinno się je czytać, nierzadko okazuje się dopiero po interwencji sądu. Przykładem tego może być sprawa, którą 6 grudnia 2022 r. rozsądził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Ile wsparcia

Konkretnie chodziło o dodatek osłonowy. O jego wypłatę do centrum świadczeń w lutym 2022 r. wystąpiła kobieta. I prezydent miasta go jej przyznał, ale kobieta wystąpiła o korektę kwoty wypłacanego dodatku osłonowego. Stwierdziła, że wypłacono jej świadczenie w zaniżonej wysokości. A gdy nic nie wskórała i wniosła odwołanie, Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) uznało je za niedopuszczalne. Tłumaczyło bowiem, że zaskarżona informacja jest czynnością organu administracji publicznej, która nie jest decyzją.

Kobieta zaskarżyła to stanowisko. W skardze do WSA zarzucała, że została pokrzywdzona i nie zgadza się z postanowieniami urzędów. Ponownie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12479

Wydanie: 12479

Spis treści
Zamów abonament