Sama informacja wystarczy tylko przy przyznanym świadczeniu
Odmowa przyznania dodatku osłonowego w części objętej wnioskiem musi mieć formę decyzji administracyjnej.
Administracja publiczna powinna działać na podstawie i w granicach prawa. Jednak przepisy nie zawsze są jasne, a to, jak powinno się je czytać, nierzadko okazuje się dopiero po interwencji sądu. Przykładem tego może być sprawa, którą 6 grudnia 2022 r. rozsądził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Ile wsparcia
Konkretnie chodziło o dodatek osłonowy. O jego wypłatę do centrum świadczeń w lutym 2022 r. wystąpiła kobieta. I prezydent miasta go jej przyznał, ale kobieta wystąpiła o korektę kwoty wypłacanego dodatku osłonowego. Stwierdziła, że wypłacono jej świadczenie w zaniżonej wysokości. A gdy nic nie wskórała i wniosła odwołanie, Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) uznało je za niedopuszczalne. Tłumaczyło bowiem, że zaskarżona informacja jest czynnością organu administracji publicznej, która nie jest decyzją.
Kobieta zaskarżyła to stanowisko. W skardze do WSA zarzucała, że została pokrzywdzona i nie zgadza się z postanowieniami urzędów. Ponownie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta