Możliwość ujęcia zaliczki jedynie w fakturze końcowej
W obrocie gospodarczym zdarzają się sytuacje w których sprzedawca usługi lub towaru wymaga od swojego kontrahenta dokonania wpłaty zaliczki na poczet przyszłej dostawy lub świadczenia usług. Jest to dość powszechna praktyka, która pomaga zabezpieczyć należność z tytułu kosztów poniesionych przez sprzedawcę w związku z podjętą współpracą.
Co do zasady, otrzymanie zaliczki dokumentowane jest fakturą, a następnie otrzymana kwota jest rozliczana wraz z wystawieniem faktury końcowej. W praktyce, jednakże może wystąpić sytuacja, w której dostawa towarów lub wykonanie usługi zostanie dokonane do końca terminu na wystawienie faktury zaliczkowej.
Dokumentowanie zaliczek
Należy zadać sobie pytanie, czy podatnik ma prawo do wystawienia jednej faktury dokumentującej również otrzymanie zaliczki?
W odniesieniu do tego zagadnienia należy przywołać art. 106i ust. 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy.
Biorąc pod uwagę literalne brzmienie tego przepisu, podatnik zobowiązany jest do wystawienia faktury dokumentującej otrzymanie całości zapłaty, której dokonano przed dostawą towaru lub wykonaniem usługi. Podniesienia wymaga jednak fakt, iż przepis przewiduje okres na wystawienie faktury w związku z otrzymaną zaliczką. Może wystąpić sytuacja, w której, dostawa towarów lub wykonanie usługi zostanie dokonane do końca okresu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta