Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef odpowie za wypadek w firmie nawet trzy razy

28 lutego 2023 | Biznes: Bezpieczna Firma | Joanna Kalinowska

Pracodawca, który zaniedbał swoje obowiązki, może odpowiadać wobec pracownika poszkodowanego w wypadku cywilnie i karnie. Odpowiedzialność karna może mu też grozić, gdy nie zgłosi zdarzenia odpowiednim organom.

Pracownik, który w wyniku wypadku przy pracy doznał szkody w postaci uszczerbku na zdrowiu, w pierwszej kolejności ma prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, tj. z ZUS. Jeśli jednak nie pokryją one całości szkody – tj. kosztów wynikających z uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia i powstałej krzywdy – może swoje roszczenia skierować wobec pracodawcy na drodze cywilnej.

Rola uzupełniająca

Odpowiedzialność pracodawcy ma tu zatem charakter uzupełniający. Poszkodowany pracownik może skutecznie wystąpić z roszczeniami dopiero po uzyskaniu świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego wypłacanego przez ZUS – tj. jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu lub renty wypadkowej. Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z 29 lipca 1998 r. (II UKN 155/98), który zachowuje aktualność na gruncie obecnie obowiązującej ustawy wypadkowej z 30 października 2002 r.

Występując o świadczenia uzupełniające, pracownik powinien wykazać, że zaistniały przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy, tj.:

∑ ciążącą na pracodawcy odpowiedzialność z tytułu czynu niedozwolonego – na zasadzie winy lub ryzyka,

∑ poniesioną szkodę (zwykle jest to uszczerbek na zdrowiu) oraz

∑ związek przyczynowy pomiędzy zdarzeniem będącym wypadkiem przy pracy a powstaniem szkody.

To na pracowniku spoczywa w tym zakresie ciężar...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12508

Wydanie: 12508

Spis treści

Nauka

Zamów abonament