Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak obliczać terminy

28 lutego 2023 | Administracja i samorząd | Karolina Wierzbicka

Zachowanie terminów w czasie postępowania przed organem administracji pozwala na skorzystanie ze środków zaskarżenia czy innych uprawnień.

Kodeks postępowania administracyjnego zawiera odrębny rozdział 10 zatytułowany „Terminy” poświęcony sposobom ich obliczania. Rozdział ten wyznacza reguły początku, daty końcowej oraz przesłanki przywrócenia terminu.

Sposób obliczania

Podstawową kwestią w obliczaniu terminu jest wyznaczenie jego początku. Błąd w tym zakresie może skutkować wniesieniem pisma do organu po terminie. Zgodnie z K.p.a.: „jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu”. Przykładowo, jeżeli otrzymamy decyzję administracyjną 28 lutego, to pierwszym dniem od kiedy liczymy czternastodniowy termin na wniesienie odwołania będzie dzień 1 marca. Warto podkreślić, że terminy określone w K.p.a. mogą się różnić od innych określonych w poszczególnych ustawach. Terminy mogą wynikać bądź z przepisów prawa, tzw. terminy ustawowe, bądź z rozstrzygnięcia organu administracji (terminy wyznaczane określane też instrukcyjnymi). Druga z tych kategorii jest bardziej liberalna, gdyż to sam organ administracji może samodzielnie wyznaczyć termin na potrzeby prowadzonego przez siebie postępowania.  

O wiele więcej trudności sprawia kwestia obliczenia terminów określonych w tygodniach,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12508

Wydanie: 12508

Spis treści

Nauka

Zamów abonament