Rodzime start-upy mierzą się z coraz większymi wyzwaniami
Nadmierna biurokracja, niesprzyjające przepisy, „tradycyjna” luka kapitałowa i kłopot z pozyskaniem pracowników nie pomagają rodzimym start-upom, które mierzą się dziś z narastającym problemem braku wystarczającego finansowania.
Sytuacja gospodarcza i niekorzystne prognozy sprawiają, że w przypadku wielu młodych, innowacyjnych spółek najbliższe miesiące mogą okazać się decydujące. Kryzys na rynku start-upów stał się faktem. Co prawda problem wysychającego źródła finansowania firm technologicznych nie jest nad Wisłą jeszcze tak odczuwalny, jak w Europie Zachodniej, Chinach, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, ale – jak twierdzi część analityków – to tylko kwestia czasu.
Wysychające źródło finansowania
Dane płynące z USA są zatrważające. Wartość transakcji venture capital w styczniu spadła tam poniżej 6 mld dol. – wskazują eksperci z GlobalData. W sumie w pierwszym miesiącu 2023 r. ogłoszono niecałe pół tysiąca umów, o jedną czwartą mniej niż w słabym grudniu 2022 i aż o 58 proc. mniej niż rok wcześniej. Wartość inwestycji stopniała jeszcze mocniej – miesiąc do miesiąca o ponad 55 proc., a względem stycznia 2022 r. – o gigantyczne 77 proc. Według Crunchbase w tym czasie globalnie inwestycje VC sięgnęły 31 mld dol., co oznacza, że zaledwie w ciągu roku skurczyły się o połowę.
Aurojyoti Bose, główny analityk GlobalDaty, podkreśla, że niestabilne warunki makroekonomiczne biją w branżę niezwykle mocno, a ogromny spadek wartości finansowania wskazuje, iż inwestorzy VC stali się niezwykle ostrożni w podejmowaniu decyzji dotyczących start-upów. Co gorsza, sami mają problem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta