Polska biotechnologia rośnie w siłę
Polska ma szansę w najbliższym czasie zbudować mocną pozycję na rynku firm biotechnologicznych.
Działalność biotechnologiczną w Polsce prowadzi ponad 170 przedsiębiorstw zatrudniających łącznie niemal 4 tys. osób – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Ponadto nad Wisłą działa ponad 200 podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową w dziedzinie biotechnologii, angażujących ponad 8 tys. osób.
Agencja Badań Medycznych podkreśla, że aktualnie mamy do czynienia z nową falą innowacji w opiece zdrowotnej, która związana jest głównie z terapiami komórkowymi, genowymi, z użyciem komórek macierzystych czy też terapeutykami na bazie RNA.
Polska ma szansę na osiągnięcie pozycji lidera sektora biomedycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Atutem jest m.in. bardzo dobrze wykształcona kadra i solidne zaplecze naukowe. Wsparciem są też programy publiczne, umożliwiające korzystanie z dotacji finansowych.
Sektor biomedyczny w wielu krajach jest definiowany jako strategiczny i rzeczywiście taki jest, co dobrze pokazała pandemia Covid-19. W Polsce biotechnologia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta