Biznesowe oblicze fundacji
Gromadzenie mienia i zarządzanie nim – to cel. Działalność gospodarcza ma go ułatwiać.
Polscy przedsiębiorcy budujący biznesy w ostatnich 30 latach zaczynają się zastanawiać, co zrobić z firmą i jej powiązaniami z rodziną. Poza rozterkami pojawiają się też okazje dla funduszy inwestycyjnych. W przypadku braku wcześniejszego uregulowania kwestii powiązań biznesu i rodziny sprzedaż firmy może się okazać jedynym słusznym rozwiązaniem i wyborem dla nestora, który chciałby poświęcić część swojego czasu nie tylko na rozwijanie i prowadzenie firmy. Czy poza przekazaniem firmy rodzinie, darowaniem jej albo sprzedażą są inne rozwiązania?
Odpowiedzią jest fundacja rodzinna. Instytucja nieznana wcześniej polskiemu systemowi prawnemu. Ustawa o fundacji rodzinnej została 21 lutego br. opublikowana w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy.
Czy fundacja rodzinna będzie dobrym narzędziem nie tylko dla zabezpieczenia majątku przed jego rozdrobnieniem, ale również umożliwi jego pomnażanie dla kolejnych pokoleń? Ustawa jest odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez środowisko firm rodzinnych, by wprowadzić do polskiego systemu prawnego nową instytucję ułatwiającą wielopokoleniową sukcesję oraz pozwalającą pogodzić interesy związane z działalnością gospodarczą i interesy prywatne.
Pojemny katalog
Pierwotnie projekt ustawy o fundacji rodzinnej nie zakładał możliwości prowadzenia działalności gospodarczej przez fundację rodzinną. Podstawowym i zasadniczym celem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta