Zielona transformacja budynków to termomodernizacja i ekoźródła ciepła
Eko-transformacja obiektów mieszkalnych i użyteczności publicznej powinna przebiegać dwutorowo. Termomodernizacji budynków powinna towarzyszyć jednoczesna instalacja zielonych źródeł ciepła, w tym pomp ciepła, choć nie tylko.
Kryzys energetyczny spowodowany rosyjską inwazją na Ukrainę, a wcześniej zmiany klimatyczne, odcisnęły na branży ciepłowniczej i grzewczej głębokie piętno. Model oparty na węglu i gazie powinien odejść do lamusa.
Ogrzewać budynki nadal jednak trzeba. Jaka jest więc alternatywa po odejściu od paliw kopalnych? W którym kierunku powinna pójść transformacja budynków? Czy przyszłość to pompy ciepła w domach jednorodzinnych, a w ciepłownictwie – energia z odnawialnych źródeł energii (OZE)? Jaki powinien być idealny model ogrzewania i ciepłownictwa przyszłości? O tych kwestiach dyskutowali uczestnicy debaty pt. „Zielone ciepło: przyśpieszenie transformacji w budynkach”.
Wymuszone zmiany
– Pierwszy podstawowy obowiązek, który wynika z obecnej sytuacji energetycznej naszego kraju to, odzyskanie szacunku dla energii. Musimy ją zacząć szanować i zmniejszyć jej zużycie. Jej ceny są coraz wyższe. To obciążenie tak dla państwa, jak i dla obywateli. Energię musimy oszczędzać, a pierwszym krokiem ku temu powinna być termomodernizacja budynków. Drugi krok to wymiana źródeł ciepła na ekologiczne – mówił Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
– Już najwyższa pora, abyśmy zaczęli planować transformację energetyczną w sposób kompleksowy. A takie planowanie musi się zacząć od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta