Zawieszenie postępowania nie narusza prawa do sądu
Przymusowa restrukturyzacja jest instytucją osadzoną w prawie unijnym i krajowym. Jej ideą jest reagowanie przez odpowiednie organy na krytyczną sytuację finansową podmiotów działających na rynku usług bankowych.
Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku SA wszczęta przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny w 2022 r. jest historycznie czwartym przypadkiem zastosowania tej instytucji w Polsce. W odróżnieniu jednak od poprzednich przypadków przyciąga ona zwiększoną uwagę prawników procesowych. Ma to miejsce z uwagi na wątek tzw. kredytów frankowych, których obsługę pozostawiono w podmiocie w restrukturyzacji i które są przedmiotem licznych spraw sądowych. BFG korzysta z kompetencji do składania w tych sprawach wniosków o zawieszenie postępowania, przyznanej mu wyraźnie i wprost przez ustawodawcę w art. 176 § 2 kodeksu postępowania cywilnego. Mimo jasnego brzmienia przepisu w przestrzeni medialnej formułowane są stanowiska kwestionujące prawo BFG do takiego działania (vide np. artykuł mec. Mariusza Korpalskiego w „Rzeczpospolitej” z 14 lutego 2023 r.). Rodzi to potrzebę podjęcia polemiki, celem przedstawienia rzeczywistej sytuacji procesowej zachodzącej w sporach wierzycieli z bankiem.
Instytucja osadzona w prawie unijnym
Przymusowa restrukturyzacja (resolution) jest instytucją osadzoną w prawie unijnym (tzw. dyrektywa BRR) i prawie krajowym (ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji). Jej ideą jest reagowanie przez odpowiednie organy państwa członkowskiego UE na krytyczną sytuację finansową...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta