Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mimo wojny warto teraz myśleć o interesach z Ukrainą

28 lutego 2023 | Ekonomia i rynek | Paweł Rochowicz
autor zdjęcia: Paweł Rochowicz
źródło: Rzeczpospolita

Jest wiele możliwości inwestowania w ukraińską gospodarkę, ale nie należy wchodzić w podejrzane układy czy ulegać dezinformacji – radzi Oleg Dubisz, pierwszy wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Jak dzisiaj prowadzić interesy w Ukrainie?

Zacznę od cytatu z rosyjskiego klasyka: „Wszystko kupię – powiedziało złoto. Wszystko zabiorę – powiedziała szabla”. Niestety, żyjemy w czasach, w których to raczej szabla niż złoto ma decydujący głos. Dlatego, gdy rozmawiamy o sytuacji gospodarczej Ukrainy, nie da się jej przedstawić tylko za pomocą pojęć czysto gospodarczych. Trzeba nam pewnej – jakby to odstraszająco nie brzmiało – „militaryzacji” ogólnego myślenia, w tym i o gospodarce. Każdy, kto chce teraz prowadzić biznes w Ukrainie, powinien się wykazać dużą determinacją, bo sytuacja jest trudna. Wojna prawdopodobnie jeszcze długo potrwa. Myślę, że nie będzie prawdziwego zwycięstwa, jeśli w Rosji nie nastąpią zasadnicze zmiany w strukturze władzy i państwa. I chodzi tu nie nie tyle o samego Putina, ile o takie zmiany tego kraju, które zapobiegną dążeniom Rosji do kolejnej wojny. Inaczej, nawet jeśli rosyjskie wojska w obecnej wojnie totalnie przegrają i wycofają się z Ukrainy, powiedzmy na granice z 1991 roku, nasz kraj w przyszłości i nadal będzie narażony na ataki destabilizujące państwo i gospodarkę.

Wiele ukraińskich firm podczas wojny przeniosło swoją siedzibę do Polski. Co to daje obu krajom?

Mam co do tego ambiwalentne odczucia i oceny. Z jednej strony to dobrze, że nasi przedsiębiorcy, np. z sektora informatycznego, chociaż nie tylko, znaleźli bezpieczne schronienie w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12508

Wydanie: 12508

Spis treści

Nauka

Zamów abonament