Unijne prawo i jego wpływ na krajowe rozstrzygnięcia
Od charakteru konkretnego orzeczenia unijnego zależy, czy będzie uwzględniane przez polski sąd lub urząd.
Dwa tygodnie temu pisałem o linkowaniu w internecie i kontrowersyjnym orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), który m.in. zakres prawa do publicznego komunikowania utworów w internecie definiuje w oparciu o kryterium zawinienia (wiedzy o bezprawnie zamieszczonym utworze). Dzisiaj chciałbym zwrócić uwagę na znaczenie orzeczeń TSUE oraz sądu (unijnego), dla interpretacji prawa krajowego w Polsce. Czy powołując się na orzecznictwo unijne, powinniśmy oczekiwać, że sądy polskie rozstrzygną podobną sprawę identycznie? Odpowiedź, jak to często w prawie się zdarza, brzmi: „to zależy”.
Prejudycjalne i ich znaczenie
W przypadku orzeczeń prejudycjalnych, tj. dotyczących interpretacji prawa unijnego – wiążą one sądy krajowe nie tylko w tej konkretnej sprawie, ale także wszystkich podobnych sprawach, ewentualnie jeżeli sąd chce odstąpić od linii prezentowanej w orzecznictwie unijnym powinien zwrócić się z ponownym pytaniem prejudycjalnym do TSUE.
Ważne jest, aby mieć świadomość, że orzeczenia prejudycjalne stanowią prawidłową wykładnię prawa unijnego i mają znaczenie dla interpretacji prawa unijnego, także względem stanów faktycznych zaistniałych przed wydaniem orzeczenia – nie zmieniają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta