Przełomowe zmiany w karaniu nietrzeźwych kierowców
Nowelizacja ustawy wprowadza m.in. w art. 44b k.k. możliwość orzeczenia przepadku pojazdu mechanicznego lub przepadku jego równowartości.
Ustawa z 7 lipca 2022 roku o zmianie ustawy kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (poz. 2600) jest największą reformą kodeksu karnego ostatnich lat i wynikiem realizacji postulatu zaostrzenia prawa karnego oraz surowszego traktowania przestępców. Ustawa z wyjątkami, wskazanymi poniżej, wchodzi w życie 14 marca 2023 roku.
Zmiana idąca najdalej
Skutkiem wprowadzonych zmian ma być między innymi zaostrzenie odpowiedzialności karnej za przestępstwa drogowe popełniane w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Przestępstwa drogowe, również te popełniane przez nietrzeźwych kierowców, są wciąż jednymi z najczęstszych, będących przedmiotem postępowań karnych w Polsce.
Nowelizacja ustawy, prócz podniesienia zagrożenia ustawowego dla tego rodzaju przestępstw, wprowadza w art. 44b kodeksu karnego możliwość orzeczenia przepadku pojazdu mechanicznego lub przepadku jego równowartości, prowadzonego przez sprawcę znajdującego się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Ustawodawca wprawdzie odroczył wejście w życie przepisów umożliwiających orzeczenie przepadku pojazdu do 14 grudnia 2023 roku, jednak jest to bez wątpienia najdalej idąca w skutkach dla kierowców zmiana.
Należy w tym miejscu zauważyć, iż środek taki w obecnym stanie prawnym również może być orzekany w ramach instytucji przepadku narzędzia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta