Elastyczna pomoc prawna
Czynności operacyjne w europejskim nakazie dochodzeniowym (END)
Ustawą nowelizującą z 10 stycznia 2018 r. wprowadzono do k.p.k. rozdział 62c zatytułowany „Wystąpienie do państwa członkowskiego Unii Europejskiej o przeprowadzenie czynności dochodzeniowych na podstawie europejskiego nakazu dochodzeniowego”. Niniejsza ustawa w zakresie swojej regulacji wdrożyła dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/41/UE z 3 kwietnia 2014 r. w sprawie europejskiego nakazu dochodzeniowego w sprawach karnych. Europejski nakaz dochodzeniowy stał się kolejnym instrumentem współpracy w sprawach karnych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej opartym na zasadzie wzajemnego uznawania orzeczeń i jednocześnie uwzględniającym elastyczność tradycyjnego systemu wzajemnej pomocy prawnej.
Przesłanki i tryb wydania END
Unormowania rozdziału 62c k.p.k znajdują odpowiednie zastosowanie w postępowaniu w sprawach o przestępstwa i wykroczenia skarbowe (art. 113 § 1 k.k.s.) oraz w sprawach o wykroczenia przewidziane w przepisach rozdziałów XI (wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji) i XIV (wykroczenia przeciwko mieniu) kodeksu wykroczeń (art. 116c § 1 i 2 k.p.w.). W art. 589w k.p.k. określone zostały przesłanki i tryb wydania END.
Wskazany przepis stanowi implementację art. 1, 2 i 4 dyrektywy 2014/41/UE. END może zostać wydany, jeżeli zachodzi konieczność przeprowadzenia lub uzyskania dowodu, a ten znajduje się lub może zostać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta