Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zagraniczne przepisy będą mieć wpływ na polski biznes

01 marca 2023 | Ekonomia i rynek | Katarzyna Kucharczyk
Chociaż LkSG dotyczy ochrony podstawowych praw człowieka, chronionych od dawna również polskim prawem, to rodzime firmy i tak dostaną od swoich niemieckich partnerów sporo nowych obowiązków. Fot. Zolnierek/wshutterstock
autor zdjęcia: Zolnierek
źródło: Rzeczpospolita
Chociaż LkSG dotyczy ochrony podstawowych praw człowieka, chronionych od dawna również polskim prawem, to rodzime firmy i tak dostaną od swoich niemieckich partnerów sporo nowych obowiązków. Fot. Zolnierek/wshutterstock

Przedsiębiorcy nie powinni ignorować zasad ESG. Coraz więcej przepisów na nich bazuje. Przykładem jest niemiecka ustawa o należytej staranności w łańcuchu dostaw – istotna również dla firm znad Wisły, będących poddostawcami niemieckich spółek.

Szacuje się, że przeciętna koszulka musi pokonać około 18 tys. kilometrów podróży przez cały świat, zanim trafi do sklepu w Warszawie. Gdy zestawimy to ze skalą konsumpcji w naszej części świata, lepiej rozumiemy skalę wyzwań środowiskowych, z jakimi wiążą się nasze codzienne wybory. Dostrzegając te wyzwania, coraz więcej europejskich państw przyjmuje szerokie spojrzenie na środowiskowe i społeczne konsekwencje, jakie wywołują łańcuchy dostaw podmiotów działających na ich terenie.

– Regulacje w tym względzie przyjęły już Niemcy, Francja, Holandia, Norwegia czy Wielka Brytania. Analogiczne rozwiązania przygotowuje również Unia Europejska w dyrektywie Corporate Sustainability Due Diligence (CSDD), której przyjęcie oczekiwane jest jeszcze w bieżącej kadencji unijnych instytucji – komentuje Dariusz Kryczka, lider Centrum Kompetencyjnego Europejskiego Zielonego Ładu w EY.

Ustawa pod lupą

Lieferkettensorgfaltspflichtengesetz (LkSG), czyli przyjęta 11 czerwca 2021 r. ustawa dotycząca należytej staranności w łańcuchu dostaw, weszła w życie od 1 stycznia 2023 r. Obowiązuje ona spółki posiadające siedzibę w Niemczech i zatrudniające powyżej 3000 pracowników, a od stycznia 2024 r. będzie obowiązywała podmioty zatrudniające od 1000 pracowników.

Polscy przedsiębiorcy będący poddostawcami niemieckich partnerów powinni spodziewać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12509

Wydanie: 12509

Spis treści
Zamów abonament