Zasady stosowania płatności zbiorczych w ramach mechanizmu podzielonej płatności
Podatnik nie ma możliwości dokonania kolejnej zbiorczej płatności w mechanizmie podzielonej płatności za faktury wystawione w danym okresie, który został już objęty zbiorczym przelewem. Do oceny możliwości zastosowania zbiorczej zapłaty w MPP w danym okresie rozliczeniowym należy wziąć pod uwagę przyczyny pominięcia niektórych faktur z tego okresu.
Takie stanowisko zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 15 grudnia 2022 r. (0113- KDIPT1-2.4012.691.2022.2.JS).
Stan faktyczny
W złożonym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podatnik zwrócił się do organu o potwierdzenie kwestii stosowania zbiorczych płatności w mechanizmie podzielonej płatności (dalej: MPP) za faktury VAT wystawione przez jednego kontrahenta w okresie nie dłuższym niż miesiąc kalendarzowy.
Może się zdarzyć u podatnika, że jedna lub więcej faktur, wystawionych przez kontrahenta w okresie, za który dokonywany jest przelew zbiorczy z zastosowaniem MPP, zostanie w nim pominięta, co może być spowodowane:
a)
7
nieumyślną pomyłką osób odpowiedzialnych za zebranie faktur i dokonanie przelewu,
b)
7
przekazaniem przez kontrahenta z opóźnieniem faktury wystawionej w okresie, za który dokonywany jest przelew, lub
c)
7
wstrzymaniem płatności za daną fakturę w przypadku powstania co do niej wątpliwości.
W takich przypadkach faktura pominięta w zbiorczym przelewie w MPP za dany okres rozliczeniowy zostałaby przez podatnika opłacona odrębnym przelewem.
Podatnik powziął wątpliwości co do prawidłowości przedstawionego sposobu płatności za faktury z zastosowaniem MPP. W jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta