Czym są zobowiązania podatkowe
Istnieją dwa sposoby powstawania zobowiązania podatkowego – z mocy prawa lub w drodze decyzji organu podatkowego. Istota stosunku zobowiązaniowego sprowadza się do tego, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie spełnić.
Podatek jest obowiązkowym świadczeniem pieniężnym pobieranym przez związek publicznoprawny, którym jest państwo lub jednostka samorządu terytorialnego. Podatki wykorzystywane są do realizacji zadań publicznych.
Zobowiązanie podatkowe, a obowiązek podatkowy
Do wyjaśnienia różnicy pomiędzy zobowiązaniem podatkowym a obowiązkiem podatkowym posłużymy się przykładem podatku od towarów i usług. Zgodnie z definicją zaprezentowaną w Ordynacji podatkowej – zobowiązanie podatkowe to wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego. Artykuł 4 Ordynacji podatkowej (dalej o.p.) wskazuje iż, obowiązkiem podatkowym jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach.
Konkretyzacja dotyczy trzech aspektów:
∑ wysokość świadczenia – wynika wprost z przepisów prawa lub jest ustalana na podstawie przeliczenia danych przez podatnika lub organ podatkowy,
∑ termin płatności – określony z mocy prawa lub decyzji organu podatkowego (14 dni od doręczenia decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego),
∑ miejsce spełnienia świadczenia –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta