Kolejka do sądu a równomierne jego obciążenie
W planie podziału czynności brakuje elastyczności
Jedną z podstawowych gwarancji rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, ale też gwarancji odpowiedniej jakości orzecznictwa, jest zasada równomiernego obciążenia sądów. Dotyczy nie tylko pojedynczego sądu, ale tym bardziej wszystkich sądów w Polsce.
Od lat w Polsce istnieje nierozwiązany problem dysproporcji w obciążeniu sądów i sędziów. Doskonale jest on obecnie widoczny na przykładzie spraw masowych, takich jak sprawy dezubekizacyjne czy sprawy dotyczące roszczeń wynikających z kredytów frankowych, spraw o najem pojazdów zastępczych. Sprawy masowe generują zaległości w sądach na lata. Prowizoryczne rozwiązania i ratowanie sytuacji poprzez zwiększenie liczby stanowisk sędziowskich nie rozwiązuje tego problemu. Kolejki w rozpoznaniu tego typu sprawy sięgają już kilku lat, a przecież wszyscy obywatele mają takie same prawo do równego traktowania przez sąd i państwo.
Plan podziału czynności
W sądach niemieckich sytuacja obciążenia danego sądu jest co roku monitorowana i na bieżąco korygowana. Jest to możliwe dzięki tzw. planom podziałów czynności, które są co roku z góry układane na dany rok kalendarzowy. W tworzenie planów zaangażowany jest cały sąd, ale i prezydium sądu, którego najważniejszym obowiązkiem jest monitorowanie obciążenia w danym sądzie, ale też dzięki specjalizacji sędziów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta