Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co w protokole z czynności urzędu

14 marca 2023 | Administracja i samorząd | Karolina Wierzbicka

Protokół odzwierciedla przebieg postępowania przed organem administracji. Stanowi on realizację zasady pisemności, umożliwia weryfikację podjętych działań przez organ drugiej instancji na etapie odwołania oraz daje podstawy do zaskarżenia tego dokumentu przez stronę.

Kodeks postępowania administracyjnego w art. 67 wprowadza zasadę pierwszeństwa utrwalania przebiegu czynności postępowania.

Jest obowiązek

W myśl tego przepisu „Organ administracji publicznej sporządza zwięzły protokół z każdej czynności postępowania, mającej istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, chyba że czynność została w inny sposób utrwalona na piśmie”. Przykładowo może to zostać utrwalone w formie notatki urzędowej pracownika w aktach sprawy. Obowiązek ten w znacznym stopniu spoczywa na organie administracji jako gospodarzu postępowania. W innych przypadkach czynność zaprotokołowania istotnych czynności procesowych może ciążyć na mediatorze (w przypadku przeprowadzenia mediacji) organie, który udziela na podstawie art. 52 K.p.a. pomocy prawnej (np. przesłuchania świadka w innym mieście niż siedziba organu prowadzącego postępowanie), a także na organie występującym w trybie współdziałania. Protokół może zarówno spisać wyznaczony protokolant, jak i pracownik organu administracji. Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych protokół stanowi dokument wchodzący w skład akt sprawy, a ponieważ sporządzany jest przez organ państwowy, przysługuje mu, jako dokumentowi urzędowemu, domniemanie prawdziwości, o ile, rzecz jasna, zostanie sporządzony w przepisanej przez prawo formie.

Katalog otwarty

W K.p.a....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12520

Wydanie: 12520

Spis treści
Zamów abonament