Chory nie może pracować, choćby chciał
Pracodawcy nie wolno dopuścić do pracy osoby, która otrzymała zwolnienie lekarskie. Tym bardziej ma zakaz wymuszania wykonywania obowiązków w tym czasie.
Problem pracy na L-4 stał się szczególnie aktualny po tym, gdy mimo obowiązujących wciąż przepisów specustawy pozwalających wykonywać pracę zdalną w czasie izolacji i kwarantanny związanej z covidem nie ma już regulacji, które przewidują przymusową izolację czy kwarantannę. Wielu pracodawców nie ma świadomości, że możliwość wykonywania pracy zdalnej przez osobę, która zaraziła się koronawirusem, zależy obecnie wyłącznie od tego, czy lekarz wydał jej zwolnienie lekarskie. Jeśli wydał – pracownik nie może wykonywać żadnych obowiązków służbowych, nawet gdy dobrze się czuje i sam zgłasza taką chęć.
Wydane L-4
Celem zwolnienia lekarskiego jest jak najszybsze odzyskanie zdolności do pracy. W trakcie jego trwania pracownik nie może podejmować czynności sprzecznych z tym celem (por. wyrok Sądu Najwyższego z 26 września 2001 r., I PKN 638/00). Zdarza się jednak, że osoba, która otrzymała zwolnienie lekarskie, czuje się na tyle dobrze, że chce wrócić do obowiązków służbowych od razu albo po kilku dniach choroby.
Jeszcze kilka lat temu bywało, że pracodawca mógł nawet nie dowiedzieć się, że pracownik dostał zwolnienie lekarskie, gdy ten go nie przedłożył. Od kiedy jednak wprowadzono e-zwolnienia – wystawiane i przesyłane elektronicznie – pracodawca nie może się tłumaczyć niewiedzą o wydanym zaświadczeniu. Dociera ono bowiem do niego za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta