Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Równa płaca kobiet i mężczyzn. Jakie zmiany czekają pracodawców?

14 marca 2023 | Biznes: Bezpieczna Firma | Radosław Rudnik

Wejście w życie nowej unijnej dyrektywy może oznaczać nałożenie na pracodawców dodatkowych obowiązków, głównie informacyjnych, m.in. w zakresie wynagrodzeń pracowników.

Pomimo przyjęcia dyrektywy 2006/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 5 lipca 2006 roku w sprawie wprowadzenia w życie zasady równości szans oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy – w dalszym ciągu w Unii Europejskiej utrzymuje się nierówność w płacach kobiet i mężczyzn. Jak wynika z badań prowadzonych przez Eurostat, różnica w płacach kobiet i mężczyzn w Unii Europejskiej to 13 proc. (w roku 2020) na niekorzyść kobiet.

Należy wskazać, że według danych Eurostatu Polska wypada na tle innych krajów członkowskich więcej niż dobrze. Zgodnie ze stanowiskiem rządu z 23 lutego 2021 roku Polskę charakteryzuje jedna z najniższych wartości luki płacowej w Unii Europejskiej. Różnica w zarobkach w 2018 roku wynosiła 8,8 proc. na niekorzyść kobiet, podczas gdy średnia unijna to 15,7 proc. Należy wskazać, że w latach 2020 i 2021 różnica ta wg Eurostatu wyniosła w Polsce tylko 4,5 proc.

Dane Eurostatu są jednak niepełne. Nie obejmują wszystkich sektorów gospodarki. Są to także dane dotyczące jedynie średniego wynagrodzenia pracujących kobiet i mężczyzn w całym kraju i nie uwzględniają one różnic m.in. w poziomie wykształcenia, stażu pracy, zakresach obowiązków czy też zajmowanych stanowiskach. Według danych GUS opublikowanych w marcu 2022 roku, przeciętne miesięczne wynagrodzenie mężczyzn, uwzględniając różne zawody, było...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12520

Wydanie: 12520

Spis treści
Zamów abonament