Energiczniej sięgnąć po energię słoneczną
Rozwój instalacji fotowoltaicznych na razie widzimy tylko na papierze.
Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała niemałą rewolucję w energetyce. Odpowiedzią Unii Europejskiej na kryzys ma być gwałtowne przyspieszenie w sektorze OZE. Widząc możliwe niedobory wytwarzania energii, Unia wprowadziła czasowe ułatwienia dla budowy nowych czy modernizacji już istniejących instalacji OZE.
W tym zakresie rozporządzenie Rady UE 2022/2577UE ustanawia szybsze procedowanie zezwoleń na budowę niektórych instalacji. Nowe przepisy mają jednak obowiązywać tylko do połowy 2024 r.
Nowe instalacje na starych konstrukcjach i milcząca zgoda dla 50 kW
Rozporządzenie dotyczy między innymi nowych instalacji fotowoltaicznych budowanych na istniejących konstrukcjach, tzn. stworzonych do celów innych niż produkcja energii słonecznej. Maksymalny termin na procedurę wydawania zezwoleń na instalację urządzeń wykorzystujących energię słoneczną oraz powiązanych z nimi instalacji magazynowania i podłączenia do sieci w konstrukcjach powinien wynosić trzy miesiące. Jest to termin instrukcyjny, ponieważ rozporządzenie nie przewiduje bezpośredniej możliwości budowy takich instalacji po przekroczeniu tego terminu.
Bardziej konkretnym dla inwestorów rozwiązaniem ma być uproszczenie w wydawaniu zezwoleń na instalację urządzeń fotowoltaicznych o mocy do 50 kW. Brak odpowiedzi ze strony właściwych organów lub podmiotów w terminie jednego miesiąca od złożenia wniosku trzeba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta