Łatwiejsza egzekucja praw
Proponowane przepisy przyniosą rozszerzenie odpowiedzialności podmiotowej, wprowadzenie odpowiedzialności przedsiębiorców osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą za naruszenie prawa konkurencji, większą niezależność prezesa UOKiK.
W Sejmie złożono projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (druk nr 2990). Celem nowelizacji jest przeniesienie do polskiego systemu Dyrektywy Parlamentu i Rady 2019/1. Ma ona na celu nadanie organom ochrony konkurencji państw UE uprawnień ułatwiających egzekwowanie prawa i zapewnienie należytego funkcjonowania rynku wewnętrznego.
Siła prezesa
Proponowane przepisy mocno akcentują kwestię niezależności prezesa UOKiK, podkreślając konieczność zachowania przez niego niezależności i wykonywanie zadań niezależnie od wpływów politycznych i innych wpływów zewnętrznych. Przewidują zakaz zwracania się o instrukcję do organów administracji.
Waga samodzielności
Szczególnie interesujące dla przedsiębiorców jest rozszerzenie odpowiedzialności podmiotowej za naruszenie prawa konkurencji. Nowelizacja wprowadza zasadę odpowiedzialności nie tylko sprawcy naruszenia, ale także podmiotu wywierającego istotny wpływ na przedsiębiorcę, za naruszenie prawa konkurencji przez przedsiębiorcę zależnego. Poprzez decydujący wpływ ustawa rozumie takie powiązania ekonomiczne, prawne lub organizacyjne, które skutkują, że przedsiębiorca podległy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta