Świat zmierza w stronę filmowego Skynetu
Algorytmy w rodzaju ChatGPT będą sterować dronami i robotami w domach, a także uczyć w szkołach dzieci. To nie futurystyczna wizja, to już się dzieje.
Szał, jaki opanował świat na punkcie konwersacyjnej sztucznej inteligencji, zwiastuje początek nowej ery dla technologii AI. Eksperci już wskazują, że zaczął się etap „lata”. Z kolei prognozy IDC przewidują, że wydatki firm na sztuczną inteligencję zaledwie w ciągu trzech lat wzrosną dwukrotnie i sięgną rekordowego poziomu 300 mld dol.
Nauczyciel GPT
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich wkrótce do szkolnych klas wprowadzone zostaną boty. Inteligentne algorytmy – jak te od OpenAI – będą miały za zadanie wspierać nauczycieli (choć jeszcze nie zastępować ich) w edukacji uczniów. ChatGPT i podobne mu rozwiązania dziś są ogromnym wyzwaniem dla szkół i systemu oświaty niedostosowanego do rewolucyjnej technologii. Zakazywanie AI w edukacji to – zdaniem ekspertów – ślepy zaułek. Stąd kolejne uczelnie wyższe otwierają się na wykorzystywanie ChatGPT w pracy studentów (zezwolenie takie wydał choćby prestiżowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta