Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Państwo nie daje dobrego przykładu

14 marca 2023 | Ekonomia i rynek | Aleksandra Fandrejewska
źródło: Rzeczpospolita

Dopóki prawo nie będzie uwzględniało możliwości firm, trudno będzie realnie zwiększyć aktywność zawodową kobiet. Co ważne, zachęty dla pracodawców nie muszą oznaczać zwiększania wydatków publicznych – uważają eksperci.

Ośmiu wielkich zmian prawnych dotyczących warunków pracy doliczył się w ciągu roku prof. Jacek Męcina z UW, prawnik zajmujący się polityką społeczną i doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

– Stabilność prawa jest podstawą poprawiania warunków prac. A tak się nie dzieje: zmiana goni zmianę, przedsiębiorcy mają nikłą szansę się do nich przygotować – mówi Męcina. Zwraca uwagę na to, iż kolejne rozwiązania głównie obciążają firmy, a to nie jest dobry sposób prowadzenia polityki rodzinnej czy społecznej. – Powinna być zapewniona równowaga pomiędzy nowymi obciążeniami dla firm i takimi, które gwarantuje państwo. Państwo zaś gwarantuje wprowadzenie zmian, a ich finansowanie pozostawia firmom.

Na podpis prezydenta czeka kolejna nowelizacja kodeksu pracy, która ma zapewnić stosowanie w Polsce zasad work-life balance. I choć to określenie dotyczy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12520

Wydanie: 12520

Spis treści
Zamów abonament