Czasami trzeba rozpoznać sprawę jeszcze raz
Wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji ma na celu ochronę strony przed negatywnymi skutkami, które może wywołać wykonanie zaskarżonego aktu lub czynności.
Wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji stanowi odstępstwo od generalnej zasady wykonalności i jest określane w praktyce jako ochrona tymczasowa w postępowaniu przed sądem administracyjnym.
Istota wykonalności
Na początek warto jednak odpowiedzieć na pytanie - na czym polega wykonalność aktu administracyjnego?
Podstawą do zrozumienia istoty wstrzymania wykonalności jest sprecyzowanie znaczenia samego pojęcia „wykonalności”. Przez termin wykonania aktu administracyjnego należy rozumieć spowodowanie w sposób dobrowolny lub przymusowy zaistnienia takiego stanu rzeczy, który jest zgodny z rozstrzygnięciem zawartym w danym akcie. Polega to na zaakceptowaniu sentencji decyzji, np. przyznającej nam stypendium rektora za osiągnięcia w nauce. Wykonalność dotyczy zatem aktów zobowiązujących, które ustalają dla ich adresatów nakazy powinnego zachowania lub zakazy określonego zachowania, aktów, na podstawie których określony podmiot uzyskuje równocześnie uprawnienie, mocą którego zostają na niego nałożone określone obowiązki, oraz aktów, na podstawie których jeden podmiot jest do czegoś zobowiązany, a drugi wyłącznie uprawniony.
Akt lub czynność
Ustawodawca w art. 61 ustawy Prawo postępowania przed sądami administracyjnymi uregulował instytucję wstrzymania wykonania zaskarżonego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta