Udział oferentów z państw trzecich – na co zwrócić uwagę
Instrumentem, który ma równoważyć sytuację w zakresie pomocy publicznej, jest rozporządzenie 2022/2560/UE o subsydiach zagranicznych, które weszło w życie 12 stycznia 2023 r.
Od pewnego czasu zarówno w państwach członkowskich, jak i w instytucjach unijnych zaczęto dostrzegać problem zakłócania funkcjonowania reguł rynku wewnętrznego przez przedsiębiorców, którzy choć na nim funkcjonują, to korzystają z różnic pomiędzy regulacjami obowiązującymi w UE i w państwach trzecich. Z jednej strony może chodzić o być może bardziej liberalne przepisy obowiązujące w zakresie szeroko rozumianego prawa pracy lub prawa ochrony środowiska, z drugiej o pomoc publiczną udzielaną przedsiębiorcom działającym w krajach spoza UE. Nie chodzi przy tym jedynie o przedsiębiorców zagranicznych (choć o nich przede wszystkim), ale również o unijnych, którzy korzystają w swojej działalności ze wsparcia pochodzącego spoza UE.
Instrumentem, który ma równoważyć sytuację w zakresie pomocy publicznej jest rozporządzenie 2022/2560/UE o subsydiach zagranicznych, które weszło w życie 12 stycznia 2023 r.
Choć dotyczy ono w zasadzie każdej działalności gospodarczej wykonywanej na terenie UE, to w sposób szczególny odnosi się do transakcji określanych jako koncentracje oraz udziału takich przedsiębiorców w unijnym rynku zamówień publicznych. Rozporządzenie 2022/2560/UE nie ma zastosowania do zamówień publicznych udzielonych lub postępowań o udzielenie zamówienia rozpoczętych przed 12 lipca 2023 r.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta