ChatGPT mocno skróci czas pracy
Rewolucja związana z pojawieniem się konwersacyjnej sztucznej inteligencji otwiera drzwi do czterodniowego tygodnia pracy, podnosząc wydajność pracowników – uważają ekonomiści. Ale czy nie spadnie liczba etatów?
Profesor London School of Economics i laureat Nagrody Nobla z ekonomii Christopher Pissarides, który specjalizuje się w wpływie automatyzacji na pracę, uważa, że zatrudnienie może wystarczająco szybko dostosować się do chatbotów wspieranych przez sztuczną inteligencję. – Jestem bardzo optymistycznie nastawiony w kwestii zwiększenia produktywności dzięki temu narzędziu – powiedział w wywiadzie dla Bloomberga na konferencji w Glasgow. – Moglibyśmy poprawić nasze samopoczucie w pracy i zyskać więcej wolnego czasu. Moglibyśmy łatwo przejść na czterodniowy tydzień pracy – dodał.
Krótszy tydzień pracy to obecnie gorący temat. Testuje się go już na świecie, m. in. w Hiszpanii, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii. Ma odpowiadać na procesy cyfryzacji oraz m.in. chronić przed wypaleniem zawodowym i wpłynąć na poprawę zdrowia pracowników. Wstępne wyniki badań są co prawda obiecujące, ale nie w pełni miarodajne.
W Polsce projekt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta