Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bruksela albo śmierć?

11 kwietnia 2023 | Rzecz o prawie | Michał Jabłoński Krzysztof Koźmiński

Czy akcesja Polski do Unii Europejskiej uchyla automatycznie wszelkie dyskusje o słuszności decyzji jej organów?

Przeczytaliśmy z satysfakcją opublikowany w „Rzeczpospolitej” tekst dr Anety Wiewiórowskiej-Domagalskiej „Wydumane ryzyko utraty zarobku przez prawnika” – polemiczny względem naszego artykułu „Prawnik też abuzywny” . Narracja Autorki potwierdza bowiem nasze krytyczne uwagi o stanie refleksji nad europejskim prawem konsumenckim.

UE – tak, absurdy prawne – nie

Doktor Wiewiórowska-Domagalska, po stwierdzeniu, że orzeczenie w sprawie C-395/21 wpisuje się w oczywistą dla wszystkich (tj. wszystkich poza nami) linię orzeczniczą TSUE, apeluje o zmianę mentalności polskich prawników (pewnie m.in. naszej) oraz pisze o potrzebie obrony członkostwa w UE, którą rzekomo podważamy naszymi wątpliwościami i krytycznymi interpretacjami.

Argument ten jest zupełnie bezpodstawny. Czy akcesja Rzeczpospolitej do Unii Europejskiej uchyla automatycznie wszelkie dyskusje o słuszności decyzji jej organów? Czy obowiązek przyjęcia i respektowania acquis communautaire oznacza bezwzględną aprobatę dla wszystkich unijnych rozwiązań legislacyjnych? Czy przynależność do wspólnoty wyłącza krytykę orzeczeń TSUE, które – co zdaje się zupełnie ignorować Autorka – są na różnym poziomie, bywają mądrzejsze i głupsze, a czasem są wewnętrznie sprzeczne?

Na sformułowane przez Autorkę ultimatum odpowiadamy: obecność w Unii – tak, ale absurdalne konstrukcje prawne i nadużycia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12543

Wydanie: 12543

Spis treści
Zamów abonament