Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skąd się biorą trenerzy

11 kwietnia 2023 | Sport | Stefan Szczepłek
LUKASZ GROCHALA/CYFRASPORT/NEWSPIX.PL
autor zdjęcia: LUKASZ GROCHALA/CYFRASPORT
źródło: Rzeczpospolita
LUKASZ GROCHALA/CYFRASPORT/NEWSPIX.PL

Dyrektor sportowy PZPN Marcin Dorna o wyszukiwaniu i szkoleniu piłkarzy, które przestały być amatorską prowizorką.

28 marca w odstępie kilku godzin do finałów mistrzostw Europy awansowały dwie reprezentacje Polski: do lat 17 i 19. Niemal dokładnie w siódmą rocznicę ogłoszenia Narodowego Modelu Gry, którego pan jest głównym autorem. Można przyjąć, że te sukcesy są efektem tego projektu?

To byłoby uproszczenie, ale ten sukces utwierdza nas w przekonaniu, że obraliśmy właściwy kierunek. Narodowy Model Gry jest cały czas realizowany. To nie tylko studia nad tym, jaki system jest korzystniejszy: 1-4-3-3 czy 1-3-5-2. Obydwa są dobre i można je stosować w zależności od sytuacji czy predyspozycji zawodników. Jako PZPN się bardzo cieszymy, bo to my trenerów tych reprezentacji – Marcina Brosza w U-19 oraz Marcina Włodarskiego w U-17 – wybraliśmy i zatrudniliśmy. Ale zwycięstwa reprezentacji młodzieżowych to nie tylko zasługa ich i wielu nowych projektów, ale pracy trenerów klubowych. Tam się wszystko zaczyna i na co dzień toczy.

Czyli PZPN pojawia się dopiero na poziomie reprezentacji?

Znacznie wcześniej. PZPN opracował system szkolenia, naboru, rozgrywek, projekty wspierające rozwój talentów. Skautingu polegającego nie tylko na wyszukiwaniu zdolnych młodych piłkarzy, ale i trenerów z odpowiednimi predyspozycjami do pracy z nimi.

Jest coś...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12543

Wydanie: 12543

Spis treści
Zamów abonament