Jak zarządzać ryzykiem?
Jasny podział kompetencji i dobra komunikacja to podstawa.
Mitygacja ryzyka odpowiedzialności karnej to jest temat, który od zawsze zajmował osoby, które tę odpowiedzialność mogą ponosić. Szukanie bezpiecznych rozwiązań, ograniczanie zdiagnozowanego ryzyka czy próby zidentyfikowania ryzyka to naturalne działania świadomego przedsiębiorcy. Uderzające jednak jest to, że bardzo wielu reprezentantów podmiotów gospodarczych nie jest w ogóle świadomych tego ryzyka albo w sposób świadomy je ignoruje. Ocena takiego zachowania musi być jednoznacznie negatywna, gdyż bezpośrednio naraża spółkę na ryzyko. Tym większe, że nieznane. W takich przypadkach nie ma zatem mowy o jakiejkolwiek mitygacji ryzyka, a bardziej mamy do czynienia z przysłowiowym zamiataniem problemów pod dywan. Należy zatem zdecydowanie zaznaczyć, że rozwiązania z zakresu szeroko rozumianego zarządzania ryzykiem mogą odnieść pożądany skutek, zanim nie zaktualizują się przesłanki uzasadniające ich wdrożenie.
Jednym z rozwiązań pozwalających na ograniczenie ryzyka odpowiedzialności karnej jest mechanizm corporate governance, czyli ład korporacyjny. Na potrzeby niniejszego artykułu należy wyjaśnić, że chodzi tutaj przede wszystkim o strukturę organizacyjną, podział i należyte przypisanie kompetencji, a także o należytą organizację komunikacji w zakresie podejmowanych procesów decyzyjnych.
Powyższe ma kolosalne znaczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta