Kiedy za dobrą opinię trzeba płacić
Oferowanie firmie możliwości decydowania, jakie wpisy na jej temat przeczytają internauci, może godzić w zasady fair play.
Propozycję portalu zajmującego się rekrutacjami i szkoleniami opisał w mediach społecznościowych adw. Przemysław Wierzbicki. Operator strony odmówił usunięcia wypowiedzi wnoszącej o to firmie. Zaoferował jej jednak usługę premium, której wykupienie upoważnia do kasowania wpisów zawierających opinię o przedsiębiorstwie, a także do decydowania, czy mogą one w ogóle pojawić się na jego profilu.
Zadanie sądu
Eksperci nie wskazują jednoznacznie, że oferowanie takiej usługi może naruszać przepisy. Zdaniem radcy prawnego Tomasza Srokosza z Andersen Tax & Legal Srokosz i Wspólnicy, wykupując ją, płacimy za możliwość obrony swoich praw, których nie mają inni.
– A to teoretycznie powinno być darmowe, bo domniemanie uczciwości jest przypisane nam przez konstytucję – ocenia ekspert. Przypomina, że rozstrzyganiem problemów związanych z nieprawdziwymi opiniami powinny zajmować się sądy. Jednak – jak mówi – „platformy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta