Co zmieni dyrektywa work-life balance
Godzenie pracy zawodowej z życiem prywatnym nie będzie stanowić dla pracodawcy przesłanki do rozwiązania umowy o pracę.
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 w sprawie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów (popularnie zwana dyrektywą work-life balance) miała zostać wprowadzona do polskiego porządku prawnego najpóźniej 2 sierpnia 2022 roku. Została implementowana dopiero teraz – 24 marca. Prezydent podpisał ustawę nowelizującą kodeks pracy, która wśród różnych istotnych zmian i uzupełnień przepisów kodeksowych zawiera także zapisy odnoszące się do tych uprawnień pracowników, które mają im umożliwić bardziej skuteczne godzenie życia prywatnego z pracą.
Pani minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg uznała tę nowelizację za odpowiedź na zmieniające się trendy na rynku pracy, co jest stwierdzeniem o tyle słusznym, że trendy te odnotowuje się już od kilku lat, natomiast wspomnianą odpowiedź polskich władz trzeba uznać – nie pierwszy zresztą raz – za spóźnioną. W tym miejscu warto krótko wspomnieć o tych nowych trendach.
Humanocentryczny model pracy
Wyniki badań środowisk pracy wskazują na coraz większe znaczenie tzw. humanocentrycznego modelu pracy. Pod tą nieco wyszukaną nazwą, wywodzącą się z teorii dotyczących marketingu, kryje się dość prosty w istocie postulat koncentrowania się na człowieku i jego potrzebach. Pracodawcy, którzy już stosują ten model, odnotowują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta