Postępowanie zabezpieczające – ważne zmiany
Od 3 czerwca 2023 r. wchodzą w życie zmiany k.p.c.
Postępowanie zabezpieczające (choć w każdej dziedzinie prawa istotne) w prawie własności intelektualnej ma szczególnie znaczenie. Niepewność co do rezultatu postępowania sądowego, długi czas toczenia sporów (co najmniej kilka lat), negatywne skutki oczekiwania na rozwiązanie konfliktu – często skłaniają strony do zawarcia ugody. W końcu za cenę pewnych ustępstw uzyskuje się bezpieczeństwo przyjętego rozwiązania oraz swobodę w podejmowaniu dalszych decyzji biznesowych bez konieczności uwzględniania (co najmniej) jednej niewiadomej. Niewątpliwie dysponowanie rozstrzygnięciem sądu, które na czas trwania procesu potwierdza „uprawdopodobnienie” zasadności roszczeń może być swoistym „asem w rękawie” w toczonych między stronami negocjacjach.
Nie do przecenienia jest także sam fakt zabezpieczenia roszczenia, tj. nakazania (bądź zakazania) określonego zachowania obowiązanemu lub „zamrożenia” określonych środków pieniężnych na wypadek jego przegranej w sporze głównym. Sam zakaz używania np. znaku towarowego lub utworu prowadzić może do konieczności zmodyfikowania planów biznesowych drugiej strony, a w związku z tym niezasadności prowadzenia dalszego sporu – np. gdy po pięciu latach niezależnie od rozstrzygnięcia dany model biznesowy będzie już nieaktualny.
Z tych względów konieczne jest zwrócenie uwagi na ważne zmiany, które zostaną wprowadzone względem postępowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta