Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus nie może zamykać oczu na utrwalone orzecznictwo

17 maja 2023 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Wypłacając komplementariuszowi w trakcie roku podatkowego zaliczki na poczet zysku, spółka nie ma obowiązku pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego.

Spór w sprawie dotyczył obowiązków podatkowych spółki komandytowej. We wniosku o interpretację wyjaśniła, że jej komplementariuszami są trzy osoby fizyczne, a komandytariuszem spółka z o.o. Udział wspólników w jej zysku jest stały, ale wspólnicy mogą w drodze uchwały postanowić inaczej o podziale zysku lub pokryciu straty za dany rok obrotowy.

Jednocześnie spółka wskazała, że w trakcie roku podatkowego, w ramach uzyskanego zysku oraz biorąc pod uwagę możliwości płynnościowe, będzie wypłacała komplementariuszom zaliczki na poczet zysku. Zapytała czy w przypadku ich wypłaty w trakcie roku jako płatnik będzie zobowiązana do poboru zryczałtowanego podatku z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT? Sama była przekonana, że nie, bo samo powstanie obowiązku podatkowego nie oznacza jeszcze, że na podatniku ciąży obowiązek zapłaty podatku. W ocenie spółki obowiązek poboru podatku przez płatnika następuje dopiero wtedy, gdy obowiązek podatkowy przekształci się w zobowiązanie podatkowe.

Innego zdania był fiskus. Stwierdził, że wypłata przez spółkę w trakcie roku podatkowego komplementariuszom zaliczek na poczet zysku rocznego stanowi dla nich przychody,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12572

Wydanie: 12572

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament