Przeniesienie na najemcę kosztów związanych z nieruchomością
W przypadku umów najmu sprzedawcy często obciążają najemców kosztami dodatkowymi związanymi z realizacją umowy. Na tym tle pojawiają się wątpliwości, czy dodatkowe opłaty powinny zostać opodatkowane jako element kalkulacyjny wynagrodzenia za usługę najmu, czy też traktować je należy jako czynności odrębne.
Kwoty należności publicznoprawnych jako część składową czynszu wynajmujący powinien uwzględnić w podstawie opodatkowania z tytułu usługi najmu. Natomiast odsprzedaż mediów, co do zasady, uznawana jest za odrębne świadczenie w rozumieniu przepisów o VAT.
Podstawa opodatkowania
Podstawą opodatkowania VAT jest, co do zasady, wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej (por. art. 29a ust. 1 ustawy o VAT). Zgodnie z przywołaną regułą podstawę opodatkowania usług wynajmu nieruchomości stanowi zatem nie tylko czynsz najmu, ale również wszelkie inne koszty, którymi wynajmujący obciąża nabywcę.
W szczególności dotyczy to sytuacji, kiedy strony umowy postanowią o przeniesieniu na nabywcę kwot należności publicznoprawnych, np. podatku od nieruchomości czy też opłat z tytułu użytkowania wieczystego. Opłaty te stanowiąc część składową czynszu, pozostają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta