Jak opodatkować usługi świadczone przez cudzoziemca w Polsce
Jeżeli życie osobiste zagranicznego przedsiębiorcy toczy się w Polsce, to należy przyjąć, że mieszka on tutaj i swoje dochody powinien też tutaj opodatkować.
Polskie przepisy przewidują dużą swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, co oznacza, że w większości wypadków firmę może otworzyć cudzoziemiec i prowadzić ją w wybranej przez siebie formie.
Firma w Polsce
Cudzoziemiec może prowadzić firmę jednoosobowo albo zarejestrować spółkę. Sposób opodatkowania jego dochodów będzie zależał od tego czy jest on rezydentem polskim czy zagranicznym.
PRZYKŁAD
Obywatel Szwecji zamierza wykonywać w Polsce działalność w zakresie usług doradztwa kadrowo-płacowego. Obecnie mieszka w Szwecji i świadczenie usług w Polsce będzie wiązało się z podróżami i pobytem w Polsce. Czy obywatel szwedzki stanie się polskim rezydentem podatkowym gdy wykona w Polsce usługę doradczą oraz czy musi w Polsce rejestrować firmę?
Aktem prawnym regulującym podejmowanie działalności gospodarczej w Polsce przez obywateli z zagranicy jest ustawa z 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Na jej podstawie obywatele państw UE mogą rejestrować działalność gospodarczą w Polsce na takich samych warunkach jak polscy przedsiębiorcy. Mogą więc zakładać firmę w Polsce na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Identyfikacji Działalności Gospodarczej lub wykonywać swoją działalność w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta