Przedawnienie kar pieniężnych za gospodarkę odpadami
Dla firm prowadzących gospodarkę odpadami przeważnie korzystne będzie, jeśli dotyczące ich sankcje przedawnią się w oparciu o przepisy k.p.a.
Prawidłowość i zgodność z prawem prowadzenia działalności w zakresie gospodarki odpadami (czyli wytwarzania odpadów i gospodarowania odpadami) zabezpieczają przepisy różnych gałęzi prawa. Najpoważniejsze przekroczenia (wypełniające znamiona przestępstw) reguluje Kodeks karny. Inne, o mniejszym ciężarze gatunkowym, stanowią wykroczenia.
Duża część przekroczeń dotyczących gospodarki odpadami stanowi z kolei delikty administracyjne, zagrożone administracyjną karą pieniężną. Główne akty prawne stanowiące źródło administracyjnych kar pieniężnych dla podmiotów, których działalność wiąże się z wytwarzaniem odpadów lub ich gospodarowaniem, to:
1) ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (w szczególności „słynny” art. 194);
2) ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dotyczy podmiotów odbierających odpady komunalne, najczęściej kary wymierzane są w oparciu o art. 9x tej ustawy);
3) ustawa z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (art. 298–321).
Na podstawie k.p.a., ale czy na pewno?
Nowelizacją z 2017 r. do Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: „k.p.a.”) dodany został Dział IVA. Administracyjne kary pieniężne. Dodany dział IVA. zawiera m.in. art. 189 g § 1 i 2. Zgodnie z tym przepisem: Administracyjna kara pieniężna nie może zostać nałożona, jeżeli upłynęło pięć lat od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta