Nowe możliwości reorganizacji firm na gruncie planowanych zmian do kodeksu spółek handlowych
Transgraniczne operacje nie obędą się bez udziału doradcy podatkowego, który wesprze w uzyskaniu opinii fiskusa i pomoże aż po ewentualną procedurę odwoławczą.
Trwają prace nad nowelizacją ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r., poz. 1467, też: „k.s.h.”). Ma być implementacją dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2121 z 27 listopada 2019 r. zmieniającą dyrektywę (UE) 2017/1132 w odniesieniu do transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek, oraz 2019/1151 z 20 czerwca 2019 r. zmieniającą dyrektywę 2017/1132 w odniesieniu do stosowania narzędzi i procesów cyfrowych w prawie spółek (dalej: „nowelizacja”).
Proponowane w projekcie zmiany stanowią etap implementacji tzw. pakietu prawa spółek, który w istotnym stopniu wpłynie na przeprowadzane procesy reorganizacyjne i transakcyjne, celem realizacji unijnej swobody przedsiębiorczości i w konsekwencji uniemożliwiania jej ograniczania rozbieżnościami prawnymi w poszczególnych państwach członkowskich, która to potrzeba została też wyrażona w wyroku TSUE, C-106/16 w sprawie Polbud.
W artykule zostaną opisane planowane nowe typy operacji transgranicznych, stanowiące wyraz realizacji traktatowej zasady swobody przedsiębiorczości, w tym podział przez wyodrębnienie, do tej pory niewystępujący w polskim porządku prawnym.
Przekształcenie transgraniczne
Celem dostosowania polskich regulacji do wymagań wyroku TSUE, nowelizacja przewiduje wprowadzenie legalnej definicji przekształcenia transgranicznego, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta