O czym musi pamiętać każdy proekologiczny przedsiębiorca
UE uzależni finansowanie projektów od Taksonomii.
Taksonomia to system klasyfikacji zrównoważonych środowiskowo działalności gospodarczych, wywodzącym się z unijnego rozporządzenia 2020/852. Ta działalność w rozumieniu Taksonomii musi spełnić szereg wymogów. Ocenia się, czy przyczynia się istotnie do realizacji jednego ze wskazanych w rozporządzeniu celów środowiskowych i czy nie wyrządza w ramach któregoś z nich poważnych szkód.
Ponieważ Taksonomia nie ma co do zasady charakteru wykonawczego, dla jej praktycznego zastosowania liczy się, jak unijny prawodawca odnosi się do niej w różnego rodzaju regulacjach. Z dokumentów strategicznych Komisji Europejskiej wynika, że jednym z głównych zadań Taksonomii jest zapobieganie tzw. greenwashingowi, czyli nieuczciwej praktyce marketingowej, która ma wywołać wrażenia, że działania są proekologiczne, choć brak na to dowodów. Taksonomia ma stanowić jednolity standard oceny tego, czy działanie jest zrównoważone środowiskowo. Mają z niego korzystać emitenci, inwestorzy, nadzorcy, konsumenci i pozostali interesariusze.
Z Taksonomii zaczyna się korzystać w przepisach o raportowaniu ESG i w wybranych regulacjach dotyczących rynku finansowego, w tym w zakresie zrównoważonych środowiskowo inwestycji.
Kryteria na dziś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta