Za co pobiera się opłatę miejscową
Okres wakacyjny wiąże się ze wzmożoną mobilnością ludzi. W niektórych miejscowościach o walorach turystycznych są pobierane opłaty klimatyczne. Samorząd musi spełnić wymagania ustawowe, aby pobierać je od turystów.
Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych rada gminy może wprowadzić opłatę miejscową.
Jakie zasady
To, czy w danej gminie będzie pobierana opłata miejscowa zależy od woli organu stanowiącego tej gminy. Rada gminy zobowiązana jest więc do jednoznacznego wyrażenia swojej woli w tym zakresie poprzez wprowadzenie opłaty miejscowej w drodze uchwały. Nie może czynić tego w sposób dorozumiany, jedynie poprzez ustalenie stawek opłaty miejscowej bądź w innej formie prawnej, np. zarządzenia.
Opłatę miejscową pobiera się od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych za każdą rozpoczętą dobę pobytu. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nakłada obowiązek spełnienia jednej lub dwóch przesłanek. Pierwsza z nich dotyczy miejscowości posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach. Zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawki opłaty miejscowej określa w drodze uchwały rada gminy z uwzględnieniem górnej granicy ogłaszanej corocznie przez ministra finansów w drodze obwieszczenia. Aktualne obwieszczenie pochodzi z 28 lipca 2022 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2023.
Warunki klimatyczne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta