Niepoważny brak ewaluacji
Rząd PiS nie potrzebuje oceniać efektywności polityk publicznych, bo obowiązuje dogmat o nieomylności partii. Wyzwaniem dla przyszłej władzy będzie powrót do polityki opartej na faktach.
W przestrzeni medialnej najbardziej nośne są spektakularne przypadki marnotrawienia publicznych pieniędzy, takie jak elektrownia w Ostrołęce, zardzewiała stępka w Szczecinie czy respiratory od handlarza bronią. Jednak z punktu widzenia interesu społecznego nie mniej ważna jest efektywność systemu podatkowego, programów społecznych i polityk sektorowych.
Ze względu na ich skalę każda poprawa efektywności to duży zysk dla społeczeństwa. Dlatego powszechną praktyką w rozwiniętych demokracjach jest ewaluacja polityk publicznych, szczególnie tych, które zostały wprowadzone niedawno. Wyniki takich analiz pozwalają decydentom kreować politykę w oparciu o coś więcej niż ich własna intuicja.
Pytania bez odpowiedzi
W ciągu ostatnich ośmiu lat wprowadzono wiele nowych regulacji, których wpływ na gospodarkę można by i warto zbadać, ale tego zaniechano. Przykłady dotyczą zarówno sztandarowych programów rządu, realizujących obietnice wyborcze, jak i ustaw o mniejszym zabarwieniu politycznym.
O ile 500+ doczekało się kilku rzetelnych ewaluacji (choć bez wsparcia rządu), o tyle wpływ innych głośnych programów pozostaje niezbadany. Pozytywnym efektem zerowego PIT dla osób poniżej 26. roku życia miało być zwiększenie aktywności zawodowej tej grupy. Niestety, nie wiemy, w jakim stopniu to zwolnienie z podatku realizuje swój cel.
13. i 14....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta