Jak świadomość określa wirtualny byt
Od rozpoczęcia cyberataku średnio mija 200 dni, zanim ofiara zorientuje się, że do niego doszło. I kolejne kilkadziesiąt, nim oszacuje jego skutki i zapobiegnie ich dalszemu rozprzestrzenianiu.
Dla wielu z nas obrazem, który na trwałe zapisze się w naszej pamięci, będą zniszczone i ogarnięte ciemnością ukraińskie miasta, pozbawione energii elektrycznej w wyniku wielokrotnych rosyjskich ostrzałów. Niewielu być może jednak pamięta, że sytuacja braku zasilania energią elektryczną nie jest Ukraińcom obca. Ponad siedem lat temu, za pośrednictwem skrzynki poczty elektronicznej jednego z pracowników Prykarpattyaoblenergo, producenta i dostawcy energii elektrycznej, do systemu informatycznego odpowiedzialnego za dostarczanie energii elektrycznej dostało się bowiem złośliwe oprogramowanie pod nazwą „BlackEnergy”. Na skutek jego działania doszło następnie do skasowania danych z części twardych dysków tego systemu i w konsekwencji paraliżu sieci i braku dostaw energii elektrycznej w obwodzie iwanofrankowskim. Niemal dokładnie rok później podobny atak przeprowadzono na elementy systemu odpowiedzialne za dostawy energii do Kijowa, ale wówczas ograniczenia w zasilaniu udało się ograniczyć do paru godzin i północnej części ukraińskiej stolicy.
Doświadczenia płynące z tych zdarzeń zostały wykorzystane do istotnych zmian w systemie energetycznym naszych wschodnich sąsiadów, które w szczególności wynikały z przyjętej „Koncepcji rozwoju cyberbezpieczeństwa sieci i infrastruktury na lata 2019–2023”. Wdrożenie koncepcji okazało się na tyle skuteczne, że przez pierwsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta