Z jednorazówkami walkę czas zacząć
Implementacja tzw. dyrektywy plastikowej oznacza zakaz wprowadzania na rynek niektórych rodzajów produktów jednorazowych, nową opłatę i nowe obowiązki ewidencyjne dla przedsiębiorców
24 maja 2023 r. weszła w życie część przepisów wprowadzających do polskiego porządku prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, zwana potocznie „dyrektywą plastikową”. Wdrożenie dyrektywy nastąpiło w ramach ustawy z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw (dalej:ustawa).
Jakie cele
Głównym celem dyrektywy i implementującej ją ustawy jest zmniejszenie ilości odpadów powstających z produktów jednorazowego użytku. Z preambuły dyrektywy wynika, że wprowadzane rozwiązania są jednym z kroków prowadzących do stworzenia gospodarki o obiegu zamknię- tym. Mając to na uwadze spodziewać się należy, że przepisy dotyczące szeroko rozumianej ochrony środowiska będą ulegały stopniowemu rozbudowywaniu i zaostrzaniu, co trzeba uwzględnić ustalając kierunki działań w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Zakazy i ograniczenia
Nowe brzmienie ustawy z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej przewiduje zakaz wprowadzania na rynek produktów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta