Korzystaj z pomocy biznesowej oceny sytuacji
Na znaczeniu powinno zyskać dokumentowanie procedury dochodzenia do danej decyzji biznesowej i zasięganie opinii wewnętrznych oraz zewnętrznych specjalistów.
W następstwie nowelizacji, która weszła w życie 13 października 2022 r., istotnej zmianie uległy zasady odpowiedzialności członków organów spółek kapitałowych wobec spółki. Kodeks spółek handlowych przewiduje odtąd, że członkowie organów spółek kapitałowych powinni przy wykonywaniu swoich obowiązków dokładać staranności wynikającej z zawodowego charakteru swojej działalności oraz dochować lojalności wobec spółki. Uregulowano ponadto dodatkowy standard oceny dochowania obowiązku należytej staranności w postaci tzw. zasady biznesowej oceny sytuacji. Jest to rewolucyjna zmiana, ponieważ obecnie członek organu ponosi odpowiedzialność nie tylko w przypadku działania niezgodnego z konkretnym przepisem prawa albo postanowieniem umowy spółki (statutu), ale także za szkodę będącą wynikiem samego tylko niestarannego działania, np. za podjęcie decyzji biznesowej bez odpowiedniego przeanalizowania związanego z nią ryzyka. Członek organu może jednak zabezpieczyć się przed taką odpowiedzialnością, jeśli jego działanie będzie zgodne z zasadą biznesowej oceny sytuacji – i da się to wykazać.
W pierwszej kolejności należy wskazać, że mowa jedynie o odpowiedzialności odszkodowawczej członków organów spółek kapitałowych (zarządu, rady dyrektorów, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej) wobec spółki. Odpowiedzialność tych osób wobec...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta