Czy można przenieść prawo własności intelektualnej na wcześniej
Czynność prawna nie może zmienić faktów, które miały miejsce w przeszłości. Choć są tacy, którzy widzą to inaczej i nie boją się ryzyka oszustwa.
Problem chwili nabycia praw własności intelektualnej może mieć w różnych okolicznościach bardzo istotne znaczenie. Przede wszystkim często postanowienia wskazujące moment nabycia prawa są równocześnie zabezpieczeniem prawidłowego wykonania umowy, tj. transfer następuje, jeśli inne świadczenia, drugiej strony, zostały prawidłowo wykonane, np. doszło do zapłaty wynagrodzenia.
Zdarza się jednak, że strony z jakiś względów nie uwzględniły skutku przeniesienia praw w pierwotnej umowie lub też skutek ten nie nastąpił z różnych przyczyn. Jest to szczególnie częste w przypadku praw autorskich i umów o dzieło pozbawionych postanowień dotyczących przeniesienia praw lub też umów niespełniających rygorystycznych wymogów ustawowych, jak choćby obowiązku wymieniania pól eksploatacji.
W takich przypadkach strony mogą oczywiście zawrzeć odrębną umowę dotyczącą przeniesienia praw własności intelektualnej ze skutkiem w dacie zawarcia tej umowy, ale także wyznaczając inny moment w przyszłości, w którym nastąpi zmiana podmiotu uprawnionego.
Problem jednak pojawia się, jeśli strony chcą „naprawić” np. wcześniejszą nieważną umowę i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta