Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy należy zalegalizować samowolę wodną

29 sierpnia 2023 | Administracja i samorząd | Karolina Wierzbicka

Przepisy ustawy prawo wodne precyzują warunki umożliwiające konwalidację samowoli inwestora. Jeżeli urządzenie wodne zostało wykonane bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia organ może podjąć decyzję o jego legalizacji, zabezpieczeniu bądź usunięciu.

Właściciel urządzenia wodnego może wystąpić z wnioskiem o jego legalizację, do którego dołącza odpowiednio dokumenty wymienione w art. 407 i 422 ustawy prawo wodne z 2017 r.

Wniosek inwestora

Najważniejszym elementem tego wniosku będzie operat wodnoprawny, gdyż jest on podstawowym dokumentem pozwalającym na weryfikację zgodności legalizowanego przedsięwzięcia, dla którego wymagane jest pozwolenie wodnoprawne (lub dokonanie zgłoszenia). Jego wysoka wartość wynika z faktu, że z jednej bowiem strony ma on charakter wysoce techniczny i specjalistyczny (co zbliża go funkcją do opinii biegłego), z drugiej zaś jest on przedkładany przez stronę postępowania, a więc podmiot z istoty zainteresowany korzystnym zakończeniem postępowania, czyli zalegalizowaniem istniejącego urządzenia. Organ administracji nie może stosować w tym zakresie automatyzmu i wnikliwie zweryfikować złożone dokumenty. Wynika to z prostej przyczyny, gdyż wszystkie istotne dane i parametry urządzenia zobowiązany jest podać inwestor (najczęściej będzie to sam wnioskodawca). Weryfikacja będzie polegać na sprawdzeniu pod kątem kompletności, rzetelności oraz prawdziwości, ponieważ to na podstawie właśnie tych informacji organ będzie kształtował treść decyzji legalizacyjnej, a przez to sytuację prawną jego adresata oraz podmiotów trzecich, na które przedsięwzięcie może oddziaływać.

Przesłanki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12659

Wydanie: 12659

Spis treści

Rzecz o zdrowiu

Komunikaty + drobne

Zamów abonament