Reforma planowania przestrzennego staje się faktem
Wśród przepisów wchodzących w życie 24 września tego roku są takie, które zmieniają zasady ustalania warunków zabudowy. I to zmieniają w istotny sposób – także na korzyść inwestora.
Opublikowana właśnie nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wejdzie w życie po upływie 30 dni od daty jej ogłoszenia. Oznacza to, że już za niespełna miesiąc zarówno organy, jak i inwestorzy będą zobowiązani stosować jej przepisy. Ale nie wszystkie, ponieważ wejście w życie części regulacji zostało odroczone do 1 stycznia 2026 r.
Wśród przepisów wchodzących w życie 24 września tego roku są takie, które zmieniają zasady ustalania warunków zabudowy. I to zmieniają w istotny sposób – także na korzyść inwestora.
Dlatego inwestorzy, którzy będą składać wnioski o wydanie decyzji WZ pod koniec przyszłego miesiąca, będą mieli powody do zadowolenia z niektórych korekt.
Zgodnie z przepisami przejściowymi (art. 59 ust. 1 ustawy nowelizującej) do spraw wszczętych, a niezakończonych będą miały zastosowanie rozwiązania dotychczasowe. Jeśli obecnie toczy się postępowanie o ustalenie warunków zabudowy, to zostanie ono zakończone na dotychczasowych zasadach.
Z kolei wnioski o ustalenie warunków zabudowy złożone w okresie od dnia wejścia w życie nowelizacji do dnia utraty mocy obowiązującej studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, czyli do 31 grudnia 2025 r., będą już rozpoznawane z uwzględnieniem nowej regulacji, ale jeszcze w ograniczonym zakresie.
Natomiast najważniejsze zmiany, czyli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta